
© Foto:
Jul på Vikingeskibsmuseet i Roskilde
Jól på Vikingeskibsmuseet
Skibene er sat på land for vinteren, og dagene er blevet kortere og koldere. Det er tid til at samles og skabe fælles minder - og måske nye traditioner?
En gammel tradition
Julen har i årtusinder været en af årets store højtider - hvis ikke den største i Norden. Her i den mørkeste tid samledes man omkring bordet for at drikke for fred og spise godt. Når vi sætter os til bords for at spise og drikke den gode julemad og juleøl, er det altså en tusindårig gammel, nordisk skik vi holder i hævd. Sådan fejrede vores forfædre i vikingetiden midvinteren.
Juleprogram med fortællinger, aktiviteter og rundvisninger
Oplev Vikingeskibsmuseets juleprogram med aktiviteter for hele familien og rundvisninger om de verdensberømte vikingeskibe. Gå på juleshopping i museumsbutikken og nyd lækkerierne i Café Knarr.